דן עדי | עורך דין קניין רוחני ופטנטים בצפון | מדגמים

מדגמים Design Pending

   
קווי דמות, צורה, דוגמה או קישוט שמייחדים לכל חפץ ע"י תהליך או אמצעי תעשייתי, אם בעבודת יד או במכונה או בפעולה כימית, בצורה נפרדת או מחוברת, הבולטים לעין-רואה בסחורה המוגמרת, ואפשר להבחינם רק במראית עין, אבל אין המונח כולל כל שיטה או עיקר של בנין או כל דבר שאינו בעיקרו אלא התקן מיכני (סעיף 2 לפקודה)  


מטרת ההגנה
– הגנה על עיצובים אסתטיים, להבדיל מהפונקציונאליות של המוצר. ההגנה ניתנת על מה שמצליחים לתפוס בעיניים. המטרה של דיני המדגמים היא לתת תמריץ לאנשים לעצב או ליצור עיצובים אסתטיים חדשים, שיהיה לנו יותר נעים. וזה האינטרס החברתי אותו אנו מבקשים לקדם.

התנאים לרישום מדגם (סעיף 30 לפקודה) הגיש אדם בקשה בטופס ובצורה הקבועים וטען בה כי הוא בעליו של כל מדגם חדש או מקורי שלא נתפרסם קודם לכן בישראל, רשאי הרשם לרשום את המדגם עפ"י חלק זה.

 

שני תנאים מצטברים:             

-          חדש או מקורי -

צריך להיות נבדל מעיצובים שהיו מוכרים קודם לכן. אותו בידול/שוני בין מה שהיה קודם לבין מה שיש עכשיו נבחן ע"פ כל מקרה לגופו. הכוונה: יש תחומים בהם בהגדרה לא צריך שינוי מאוד משמעותי/גדול אלא מספיק שינוי מאוד קטן, בעוד שיש מקרים שבהם יידרש שינוי יותר משמעותי יחסית בשביל שנוכל לקבל הגנה.

כאשר אני בודק את החידוש אני צריך לנטרל את כל האלמנטים הפונקציונאליים. לא יכול לקבל הגנה אם מה שמכתיב את העיצוב זה איזשהו צורך פונקציונאלי. דוגמאות: לסולייה של נעל יש צורה בסיסית המוכתבת מהצורה של הרגל שלנו. זה לא אומר שאני לא יכול לעצב נעל ולקבל הגנת מדגם, אלא זה אומר שאני יכול לקבל הגנה על אותם אלמנטים שהם לא פונקציונאליים. לשם המחשה: חברת קרוקס ביקשה לרשום מדגם באירופה על העיצוב של הקרוקס. הטענה של החברה המתנגדת היא שיש הרבה אלמנטים המשפעים על עיצוב הנעל שהם פונקציונאליים. אותה צורה מעוגלת עם רצועה מאחורה היא מוכתבת מהצורך - כפכפים כאלה היה ניתן למצוא בהולנד כבר לפני מאות שנים ולרצועה יש מטרה פונקציונאלית. בנעל יש חורים בצד, הטענה לגביהם הייתה שלחורים יש מטרה פונקציונאלית לאוורר את הרגל. והרי - אי אפשר לקבל הגנה על אלמנטים פונקציונאליים, אלא רק על העיצובים. אם עיצבנו את הרצועה בצורה מסויימת, אפשר לקבל על העיצוב ולא על הרצועה עצמה. ההגנה היא על הייחוד העיצובי של אותו אלמנט. התנועה של הרצועה מקדימה לאחורה היא פונקציונאלית (למרות שיכולה להיחשב כחדשנית). אבל אפשר לקבל על העיצוב. נניח יש לי 9 חורים בפרונט של הנעל ומעוצבים בצורת יהלום אז צריך לראות האם העיצוב דווקא בצורה הזו יכולים לתת לי הגנה, ויש לראות במה זה שונה, אם נניח קודם היו לי 7 חורים.

-        לא נתפרסם קודם בישראל

בשונה מפטנטים שם פרסום קודם יכול להיות בכל מקום בעולם, כאן הפרסום צריך להיות בישראל ואף פרסום באינטרנט יכול לשלול חידוש.

 

משרדנו עובד עם מעצבים, מעצבי מוצר ומעצבי אופנה רבים לגבי רישומי מדגמים, ומעניק יעוץ משפטי לגבי כשירות הרישום ואף בשלב אכיפת הזכות לאחר שנרשמה בבתי המשפט כאשר נתפס מפר אשר מנסה להעתיק את עיצובי הלקוחות.

 
   

כל הזכויות שמורות TM law-ip.co.il  עו"ד דן עדי 2011ׂ ©